Wyrzynarka jako jeden z polecanych metod krojenia tafli

Za kluczowe urządzenie do wycinania sklejek drewnianych przyjmuje się wyrzynarkę. Aczkolwiek laubzegę nie bodaj prawdopodobnie można użytkować do obcinania sklejek drewnianopochodnych, jednakże również z sprężystego żelaza i surowca. Z pomocą laubzegi można wycinać zwyczajne pasy przecięcia, a również wstęgi rozdwojenia o nierównomiernym kształcie na przykład w formie załamań czy także zygzaków. Z pomocą nadmienionego sprzętu prawdopodobnie można wyciąć także owalne, czworoboczne oraz arytmiczne szpary.

Z przekonaniem można powiedzieć, iż wyrzynarka jest wyjątkowym sprzętem nie tylko do cięcia sklejek, ale przede wszystkim jest niezbędnym narzędziem w każdym warsztacie hobbysty. Jest parę zasad w trakcie cięcia płyt z asystą laubzegi. Pierwszoplanowa zasada tyczy się odpowiedniego umieszczenia wyrzynarki. W powiązaniu z powyższym, w trakcie wycinania podłużna płoza laubzegi winna być przyciśnięta do krojonej płyty. Znaczące jest, aby podczas obcinania sklejki, laubzega nie popadła w którekolwiek drżenia, gdyż może to sprawić złamanie brzeszczotu. Jeśli będziemy chcieli ciąć tafle dość stwardniałe, wtedy powinno się włączyć na laubzedze jak najmniejszy tor, tylko z niezawysoką prędkością odsuwu ostrza można wykroić upragniony kształt.

Natomiast im nasz materiał jest miększy, tym tok musi być mocniejszy. Prowadząc laubzegę, nie winno się popędzać raczej starać się sukcesywnie kroić sklejkę w równoczesnej miarowości. Przy profesjonalnym cięciu płyt z pełnego drewna radzi się wykorzystywać wysokiej jakości cyrkiel.

Tagged: Tags